Monika Grajewska od najmłodszych lat związana była z Duszpasterstwem Młodzieżowym przy Klasztorze Ojców Karmelitów w Lublinie. To tam kształtowała swój charakter oraz dzieliła się swoim talentem muzycznym, należąc do scholii młodzieżowej i prowadząc dziecięcy chórek. Te młode lata wpłynęły na jej dalsze życie. Ukończyła Państwową Szkołą Muzyczną w Lublinie w klasie skrzypiec i Zawodowe Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Formacja w duchu Karmelitańskim oraz słowa Jana Pawła II „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali” stały się jej mottem życiowym.

Rozpoczęła karierę artystyczną. Była Laureatką Festiwali Piosenki Francuskiej w Lubinie k/Legnicy. W roku 1993 wystąpiła wraz z Andrzejem Rosiewiczem w Jubileuszowym Koncercie Festiwalu Polskiej Piosenki Opole. Od roku 1989 śpiewała i tańczyła w Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”, do którego przyjęła ją ówczesna dyrektor ś.p. Mira Zimińska-Sygietyńska.

Poszukując własnej drogi artystycznej w latach 1990-92 występowała w Państwowym Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Kolejne lata to już występy solowe u boku Jana Pietrzaka w jego kabarecie „Pod Egidą”, udział w programach artystycznych Andrzeja Rosiewicza, Krystyny Giżowskiej i Krzysztofa Krawczyka.

Solową i już zupełnie samodzielną działalność artystyczną rozpoczęła w roku 1996. Od tego czasu dość regularnie ukazują się jej płyty: Zaśnij DziecinoAbyśmy byli jednoSpotkaniaMiłujmy sięSzeptyCały TwójBóg w stajni, Subito Santo, Janie Pawle teraz przyjdź, Swojskie Klimaty.

W latach 1998 – 2002 zaangażowała się też w innego rodzaju działalność – pełniła rolę Przewodniczącej ds. Artystycznych i Kulturalnych Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży.

Monika Grajewska znana jest z interpretacji poezji ks. Biskupa Józefa Zawitkowskiego. Często występuje zagranicą: Niemcy, Szwecja, Belgia, USA i Kanada. Wielokrotnie śpiewała podczas koncertów papieskich z udziałem Tomasza Stockingera oraz Rafała Królikowskiego.

Monika Grajewska jest artystką, która ciągle poszukuje nowych sposobów interpretacji utworów i dzielenia się swoim talentem. Czyni to tak, by docierać do serca każdego słuchacza, bez względu na wiek i pozostawić w nim odrobinę ciepła, radości i nadziei.

 

Co mówią inni…

„…Moniko Dobra. Już dawno nie słyszałem majowego słowika, niebieskiego skowronka. Dobra jesteś, bo śpiewasz, może ludzie się nauczą, ptaki pozazdroszczą  i znów wszystko będzie wielbić Boga. Bądź zdrowa, Monisiu.”

ks. bp Józef Zawitkowski

 

„ …Pani Monika śpiewa Bogu na chwałę, a ludziom, by poznawali piękno polskiego słowa i muzyki. W swoich piosenkach wyraża polskość i katolicyzm, by budować więź kulturową społeczeństwa.”

ks. prał. prof. zw. dr hab. Edward Walewander – KUL

 

„Droga artystyczna pani Moniki to ciągła praca, której stałym wektorem było wezwanie papieża Jana Pawła II : „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Przez tematykę, szczególnie ostatnio wykonywanych utworów, delikatnie wyraża zaproszenie do słuchacza, aby rozmodlić się w Bogu. Staje się to jednocześnie pragnieniem, które tkwi chyba w każdym ludzkim sercu – „abyśmy byli jedno..”. 

red. Helena Maniakowska

 

„…młoda wokalistka, o ciepłym, pełnym wyrazu głosie, który świetnie harmonizuje z urodą. Do tej pory Monika znana była z wykonania współczesnej, polskiej muzyki gospel. Teraz wydaje płytę z piosenakmi pop [Szepty], utrzymaną w nastroju lirycznym, lecz nie pozbawioną ekspresji. Monika jest niezwykle pracowitą osobą i dlatego płytę produkuje samodzielnie.”

Krystyna Prońko

 

„…osoba poważnie traktująca swoją działalność estradową …połączenie wdzięku, urody i muzykalności…”

Andrzej Rosiewicz

 

„Jako dyrygent Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, poznałem Monikę, kiedy w nim śpiewała i tańczyła. Wyróżniała się swoją indywidualnością. Monika jest osobą ambitną, mającą cel w życiu i konsekwentnie do niego dąży…”

Andrzej Sławomir Kiełbowicz