Monika Grajewska  jest wokalistką, muzykiem, producentem muzycznym, kulturoznawcą i menedżerem kultury.  Urodziła się i wychowała w Lublinie. Od siódmego roku życia uczęszczała do Szkoły Muzycznej, gdzie pobierała naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Swoje talenty wokalne i taneczne rozwijała w Zespole Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej. Pierwsze lekcje emisji głosu udzielała jej Maja Waliniak w Młodzieżowym Domu Kultury przy Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. Brała udział w różnych przeglądach i konkursach piosenki w ramach których zdobywała nagrody i wyróżnienia.

Z czasem, bardzo związała się z ośrodkiem duszpasterstwa młodzieży prowadzonym przez ojców karmelitów przy ich kościele p.w. św. Józefa w Lublinie, gdzie prowadziła dziecięcą i młodzieżową scholę. Te młode lata wpłynęły na jej dalsze życie. Duchowość karmelitańska stała się jej znakiem rozpoznawczym. Duży wpływ na jej dalszą formację miało nauczanie Jana Pawła II. Mottem życiowym artystki stały się jego słowa: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.

 

 

 

 

W roku 1989 ukończyła  Zawodowe Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Poznaniu
i otrzymała tytuł muzyka – wokalisty.
W latach 1988 – 1989 była Laureatką Festiwali Piosenki Francuskiej w Lubinie koło Legnicy.

Monika Grajewska jest absolwentką Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Kulturoznawstwo – zarządzanie kulturą. Studia ukończyła z wyróżnieniem. 

Lekcje emisji głosu udzielały jej Krystyna Prońko, Ewa Mentel, Barbara Bajon i Irena Jezierska.
Swoją działalność zawodową rozpoczęła w 1989 r. w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca MAZOWSZE, z rekomendacji ówczesnej dyrektor Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej. W 1990 r. odbyła z MAZOWSZEM tournée po Europie Zachodniej (m.in. w RFN, Francji, Szwajcarii). Poszukując własnej drogi artystycznej w latach 1990 – 1992 występowała w Państwowym Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

 

 

 

Później, w latach 1992 – 1996, występowała  u boku Jana Pietrzaka w jego kabarecie „Pod Egidą”. Brała udział w programach artystycznych Andrzeja Rosiewicza, Krystyny Giżowskiej i Krzysztofa Krawczyka.
W roku 1993 wystąpiła wraz z Andrzejem Rosiewiczem na Jubileuszowym Festiwalu Polskiej Piosenki  w Opolu.
Solową i już zupełnie samodzielną działalność artystyczną wokalistka rozpoczęła w roku 1996. Od tego czasu dość regularnie ukazywały się jej płyty: Zaśnij Dziecino, Abyśmy byli jedno, Spotkania, Miłujmy się, Szepty, Cały Twój, Bóg w stajni, Subito Santo, Janie Pawle teraz przyjdź, Swojskie Klimaty. Piosenki w wykonaniu Moniki znalazły się też na płytach tzw. składankowych: Pieśń nad Pieśniami – Artyści na trzecie tysiąclecie (Wyd. POMATON EMI), Dzielmy się wiarą jak chlebem (Wyd. Edycja Świętego Pawła).

Producentami muzycznymi jej płyt są Dariusz Janus, Paweł Serafiński i Aleksander Musiałowski.

 

 

 

 

 

Brała udział w wielu teledyskach, programach telewizyjnych oraz radiowych m. in.: TVP 1 – Ziarno, Panie na Planie, Między Ziemią a Niebem, POLSAT – Jesteśmy, TV NIEPOKALANÓW – Muzyczne okienko i TV TRWAM – Stworzeni do Miłości.

Gościnnie wystąpiła na wielu sacrosongach i festiwalach muzyki chrześcijańskiej m. in. w Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Częstochowie, Górce Klasztornej i Łodzi.

W latach 1998 – 2002 zaangażowała się też w innego rodzaju działalność. Została Przewodniczącą ds. Artystycznych i Kulturalnych Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

W roku 2002 po raz pierwszy wyjechała za Ocean, gdzie w Kanadzie podczas Światowych Dni Młodzieży z Ojcem Świętym Janem Pawłem II koncertowała m. in. w London, Toronto i Brampton.

 

 

 

Szczególnym wydarzeniem roku 2003 był koncert pt.  Tryptyk Rzymski przygotowany z okazji 25-rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, który z udziałem Tomasza Stockingera i Dariusza Janusa z zespołem odbył się w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Zapoczątkowało to cykl koncertów papieskich Cały Twój, Subito Santo z udziałem Jerzego Zelnika i Rafała Królikowskiego.  Od tego też czasu rozpoczęła trwającą do dziś współpracę z muzykiem, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym – Dariuszem Janusem,  gitarzystą basowym Darkiem ZiółkiemBartkiem Szetelą oraz perkusistą Grzegorzem Poliszakiem.

Monika Grajewska, rozmiłowana w polskiej kulturze, znana jest z interpretacji pieśni i piosenek folkowych oraz religijnych. Szczególnie ceni sobie poezję ks. bpa Józefa Zawitkowskiego, do której muzykę skomponowali
ks. Wiesław Kądziela, Paweł Serafiński i Dariusz Janus. Wylansowane przez nią utwory na stałe weszły do repertuaru wielu rozgłośni katolickich. Są to m. in.: Abyśmy byli jedno, Zapada zmrok (Panience na dobranoc), Polskie kwiaty.

 

 

 

 

Często występuje w Polsce oraz poza jej granicami, głównie dla Polonii, m. in. w Niemczech, Szwecji, Belgii, USA, Kanadzie. Jest laureatką wielu wyróżnień i odznaczeń. W roku 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Brązowym Krzyżem Zasługi, w 2019 r. otrzymała Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Piotra Glińskiego.

Monika Grajewska jest artystką, która ciągle poszukuje nowych sposobów interpretacji utworów
i dzielenia się swoim talentem. Czyni to nieustannie, by docierać do serca każdego słuchacza,
bez względu na jego wiek i przekonania, aby pozostawić w nim choć odrobinę ciepła, radości i nadziei.

Co mówią inni…

„Moniko Dobra. Już dawno nie słyszałem majowego słowika, niebieskiego skowronka. Dobra jesteś, bo śpiewasz, może ludzie się nauczą, ptaki pozazdroszczą  i znów wszystko będzie wielbić Boga. Bądź zdrowa, Monisiu.”

ks. bp Józef Zawitkowski

 

„Drogiej Pani Monice, serdecznie dziękuję za pięknie wykonane Hymny Kongresu Eucharystycznego (Wrocław 1997 r.) utrwalone na płycie. Szczerze życzę dalszych wspaniałych sukcesów artystycznych i serdecznie pozdrawiam.”

prof. Stefan Stuligrosz

 

„Wyjątkowa wokalistka, o ciepłym, pełnym wyrazu głosie, który świetnie harmonizuje z urodą. Do tej pory Monika znana była z wykonywania współczesnej, polskiej muzyki gospel. Wydała płytę z piosenkami pop „Szepty” utrzymaną w nastroju lirycznym, lecz nie pozbawioną ekspresji. Monika jest niezwykle pracowitą osobą i dlatego płytę produkuje samodzielnie.”

Krystyna Prońko

 

„Monika to osoba poważnie traktująca swoją działalność estradową…  połączenie wdzięku, urody i muzykalności. Jakbym widział siebie we mgle wspomnień… Z życzeniami dalszego rozwoju talentu.”

Andrzej Rosiewicz

 

„Monika jest delikatna. Monika jest wrażliwa, ale Monika chce Cię o czymś przekonać.”

Paweł Serafiński

 

„SWOJSKIE KLIMATY to nowatorskie spojrzenie na dwanaście różnorodnych utworów, w których ścierają się różne style muzyki świata, wiernie zachowujące oryginalną melodię i tekst.”

prof. Dariusz Janus

 

„Monika na swojej płycie SWOJSKIE KLIMATY przypomina nam, tym samym „ocala od zapomnienia”, wybrane polskie pieśni i piosenki. Od stuleci były one śpiewane w naszych domach i nadal rozbrzmiewają podczas towarzyskich spotkań, tworząc poczucie wspólnoty i radosnej atmosfery.”

dr Stanisław Rogala

 

„Droga artystyczna pani Moniki to ciągła praca, której stałym wektorem było wezwanie papieża Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali.” Przez tematykę, szczególnie ostatnio wykonywanych utworów, delikatnie wyraża zaproszenie do słuchacza, aby rozmodlić się w Bogu. Staje się to jednocześnie pragnieniem, które tkwi chyba w każdym ludzkim sercu – abyśmy byli jedno.” 

red. Helena Maniakowska

 

„Pani Monika śpiewa Bogu na chwałę, a ludziom, by poznawali piękno polskiego słowa i muzyki. W swoich piosenkach wyraża polskość i katolicyzm, by budować więź kulturową społeczeństwa.”

ks. prał. prof. zw. dr hab. Edward Walewander – KUL

 

„Jako dyrygent Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, poznałem Monikę, kiedy w nim śpiewała i tańczyła. Wyróżniała się swoją indywidualnością. Monika jest osobą ambitną, mającą cel w życiu i konsekwentnie do niego dąży.”

Andrzej Sławomir Kiełbowicz